• No se han encontrado resultados

Unitat. El cos L hivern. anys

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Unitat. El cos L hivern. anys"

Copied!
58
0
0

Texto completo

(1)

34919

• El cos

• L’hivern

educació infantil

Unitat anys

(2)

© edebé

Sorolls en la foscor

• Activitats de comprensió i vocabulari del conte

• Educació emocional: la valentia

Com neix un bebè?

En la unitat didàctica…

Fitxa Contingut Fitxa Contingut Fitxa Contingut

U: 4 F: 1

L’esquelet: ossos i articulacions

U: 4 F: 10

Traços combinats corbs i rectes

U: 4 F: 19

Sèries lògiques

U: 4 F: 2

Traç horitzontal i vertical enllaçat

recte i corb

U: 4 F: 11

L’hivern: temps atmosfèric Proposta de taller de plàstica:

festa d’hivern

U: 4 F: 20

La suma vertical

U: 4 F: 3

El color blanc

Proposta de taller de plàstica:

estampació amb plastilina fesa

U: 4 F: 12

La narració

U: 4 F: 21

Traç en bucle cap amunt

U: 4 F: 4

El nombre 7: presentació

U: 4 F: 13

Sons de l’entorn: la tempesta

U: 4 F: 22

Hàbit: cordar-se i descordar-se les sabates

U: 4 F: 5

Òrgans interns: els pulmons i

l’estómac

U: 4 F: 14

Un i diversos

U: 4 F: 23

Pintura: La nevada de Francisco de Goya

Proposta de taller de plàstica:

làmina d’art

U: 4 F: 6

Embarbussament

Cançó: El papa de la Pepa

U: 4 F: 15

El rombe

U: 4 F: 24

La frase musical

Audició: «Duet de Papageno i Papagena», La flauta màgica de W.A. Mozart

U: 4 F: 7

El cercle, el quadrat, el triangle

i el rectangle

U: 4 F: 16

El nombre 7: descomposició

U: 4 F: 25

Autoavaluació / Avaluació

U: 4 F: 8

Relacions lògiques

U: 4 F: 17

L’hivern: la roba i els aliments

U: 4 F: 9

El nombre 7: associació

U: 4 F: 18

Segmentació sil·làbica: paraules

(3)

1

© edebé

El cos i l’hivern

4

Unitat

En aquesta unitat, coneixerem amb en Wifi algunes parts del nostre cos com ara l’esque- let, els pulmons i l’estómac. També sabrem quins canvis es produeixen en la natura durant l’hivern, quina roba ens hem de posar i quins aliments són característics d’aquesta estació. I en la revista, sabrem com evolucio- na el fetus en una dona embarassada.

I, a més…

Descoberta d’un mateix i dels altres

Descoberta de l’entorn

Comunicació i llenguatges

— Hàbit d’autonomia: cordar-se i descordar-se les sabates

— Educació emocional: la valentia (en el conte)

— El cos humà: l’esquelet, els pulmons i l’estómac

— L’hivern: el temps atmosfèric, la roba i els aliments

— El color blanc

— El nombre 7

— La suma vertical

— El cercle, el quadrat, el triangle, el rectangle i el rombe

— Un i diversos

— Relacions i sèries lògiques

— Evolució i creixement d’un fetus humà (en la revista)

— Embarbussament

— La narració

— Segmentació sil·làbica: paraules amb una i dues síl·labes

— Traç corb horitzontal i vertical, corb i recte i en bucle

— Pintura: La nevada de Francisco de Goya

— Sons de l’entorn: la tempesta

— La frase musical

— Audició: «Duet de Papageno i Papagena», La flauta màgica de W.A. Mozart

— Cançó: El papa de la Pepa

— Propostes de taller de plàstica:

— Característiques d’ús i experimentació d’estampació amb plastilina fesa

— Festa d’hivern

— Interpretació de la pintura La nevada de Francisco de Goya

Informació per a la família

(4)

© edebé

Cantarem la cançó:

El papa de la Pepa

El papa de la Pepa és mariner;

Ja ho sé!

I té una pipa llarga de paper;

Ja ho sé!

I l’altre dia a popa l’encengué;

Ja ho sé, ja ho sé!

I es va fer pupa al nas;

Jo no ho sé pas!

El papa de la Pepa,

de la pipa de la popa de la pupa.

(popular)

Escoltarem l’audició:

«Duet de Papageno i Papagena», La flauta màgica de W.A. Mozart

Recitarem un embarbussament:

Cireres per dinar, cireres per sopar, de tant menjar cireres em vaig encirerar.

(5)

© edebé

(6)

Objectius

• Identificar i reconèixer l’esquelet i les seves funcions.

• Iniciar-se en la necessitat de tenir cura del cos.

Continguts

• L’esquelet: ossos i articulacions.

• Funcions de l’esquelet: suport del cos, moviment i protecció.

• Educació per a la salut: la cura del cos.

Activitats

• Repassar amb el dit els ossos de la figura de la fitxa. Imitar la postura de la figura.

• Enganxar els ossos de les cames i els braços (adhesius U: 4 F: 1). Encerclar les articulacions (colzes i genolls). Dibuixar-se a si mateix en el requadre en la mateixa postura de l’esquelet.

• Observar radiografies o un esquelet de joguina. Assenyalar els ossos i tocar en el propi cos el lloc on són.

Repetir amb les articulacions (genoll, turmell, espatlla, colze, canell).

© edebé

(7)

© edebé

TRAÇOS VERTICALS I HORITZONTALS

(8)

Objectius

• Exercitar traçaments horitzontals i verticals enllaçats rectes i corbs.

Continguts

• Traços horitzontals i verticals enllaçats rectes i corbs.

• Desenvolupament de la motricitat fina.

Activitats

• Dibuixar amb guix sobre paper de vidre els traços de la fitxa.

• Repassar els traços seguint la direcció indicada a partir del punt d’inici.

• Dors de la fitxa: repassar les línies puntejades en la direcció indicada.

© edebé

(9)

EL COLOR BLANC

© edebé

(10)

Objectius

• Identificar i reconèixer el color blanc.

• Associar el color blanc amb elements de la vida quotidiana.

Continguts

• El color blanc.

Activitats

• Anomenar els elements del paisatge de la fitxa: ninot de neu, neu i cel.

• Estampar el dit mullat en pintura blanca sobre el cel per simular flocs de neu. Vestir el ninot de neu amb els adhesius (U: 4 F: 3).

• Pintar amb una cera tova de color blanc sobre un full de paper fosc. En finalitzar, envernissar amb fixador de ceres.

Activitat complementària

Realitzar la làmina 1 del TALLER DE PLÀSTICA, seguint les indicacions del mestre/a (pàg. 88 del Llibre Guia).

© edebé

(11)

© edebé

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 7 7 7 7 7 7 7 7 7

(12)

Objectius

• Identificar la quantitat i la grafia del nombre 7.

• Iniciar-se en el traç del nombre 7.

Continguts

• El nombre 7: grafia i quantitat.

• Identificació de la grafia i de la quantitat del nombre 7.

Activitats

• El mestre/a dibuixarà amb guix un gran cercle a terra. Per torns, col·locar-hi set nens a dins i comptar-los.

Escriure el nombre 7 al costat del cercle. Repetir l’activitat amb elements de la classe.

• Comptar els nens i les nenes de la fitxa. Repassar el nombre 7. Completar la pauta del nombre 7.

• Dors de la fitxa: completar la pauta del nombre 7.

© edebé

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 7 7 7 7 7 7 7 7 7

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 7 7 7 7

(13)

© edebé

(14)

Objectius

• Conèixer òrgans interns i les seves funcions.

• Iniciar-se en la necessitat de tenir cura del cos.

Continguts

• Òrgans interns: pulmons i estómac.

• Respiració i digestió.

• Educació per a la salut: respirar aire net i seguir una dieta equilibrada.

Activitats

• Posar la mà al pit. Respirar profundament. Anomenar accions en què intervé la respiració (bufar

espelmes, inflar globus…). Representar-ne una. La resta dels companys i companyes l’haurà d’endevinar.

Explicar, amb l’ajut del mestre/a, el recorregut de l’aliment. Dir què passa quan l’aliment acaba el seu recorregut.

• Acolorir els pulmons i l’estómac. Repassar amb el dit el recorregut de l’aire i del menjar en el nen i la nena de la fitxa. Dibuixar tots dos recorreguts.

• Indicar llocs sans per respirar i no sans, segons que els anomeni el mestre/a: carrer amb trànsit, muntanya… Repetir l’activitat amb aliments: caramels, carn, peix… Explicar situacions en les quals no s’ha respirat aire net o no s’ha seguit una alimentació sana.

© edebé

(15)

© edebé

L’embarbussament

(16)

Objectius

• Memoritzar i recitar un embarbussament.

• Aprendre una cançó.

Continguts

• L’embarbussament: memorització i recitació.

• Cançó: El papa de la Pepa.

Activitats

• Escoltar el mestre/a: un embarbussament és un joc de paraules en què es repeteix un so i es recita tan ràpid com sigui possible. Escoltar la cançó en el CD 1. Pronunciar la lletra que es repeteix.

• Observar les tres escenes i descriure-les. Acolorir la que correspon a l’embarbussament après.

• Amb l’ajut del mestre/a, anomenar paraules amb el mateix so (cinta, sabata, cérvol…). El mestre/a dibuixarà els elements a la pissarra. Anomenar els elements segons que els assenyali el mestre/a i la rapidesa amb què els indiqui.

© edebé

Embarbussament Cireres per dinar, cireres per sopar, de tant menjar cireres em vaig encirerar.

Cançó (pàg. 19 del Llibre Guia)

El papa de la Pepa

El papa de la Pepa és mariner;

Ja ho sé!

I té una pipa llarga de paper;

Ja ho sé!

I l’altre dia a popa l’encengué;

Ja ho sé, ja ho sé!

I es va fer pupa al nas;

Jo no ho sé pas!

El papa de la Pepa,

de la pipa de la popa de la pupa.

(popular)

4 i 13

(17)

© edebé

FORMES GEOMÈTRIQUES

(18)

Objectius

• Discriminar i reconèixer formes geomètriques.

• Identificar formes geomètriques en els objectes de l’entorn.

Continguts

• Discriminació del cercle, el quadrat, el triangle i el rectangle.

• Reconeixement de les formes circular, quadrangular, triangular i rectangular en els objectes de l’entorn.

Activitats

• El mestre/a dibuixarà les formes geomètriques en un paper d’embalar. Formar quatre grups. Cada grup repassarà un tipus de figura amb un color: cercles vermells, quadrats verds, triangles blaus i rectangles grocs.

• Acolorir els guarniments dels mitjons segons el codi.

• Observar les formes dels blocs lògics. Deixar sobre la taula els blocs amb la forma que indiqui el mestre/a i retirar la resta dels blocs. Assenyalar un objecte de la classe amb aquesta forma.

© edebé

(19)

© edebé

(20)

Objectius

• Desenvolupar el raonament lògic, l’atenció visual i la capacitat de relació.

Continguts

• Raonament lògic, atenció visual i capacitat de relació.

Activitats

• Observar la fitxa i els retallables, i anomenar els elements. Explicar la relació que hi existeix: són parts del cos i peces de roba o complements que corresponen a cada part del cos.

• Retallar els elements i enganxar-los en la part del cos corresponent (retallables U: 4 F: 8).

• Retallar imatges de revistes i catàlegs. Enganxar-les en la cartolina corresponent segons la col·lecció que hagi determinat el mestre/a (transports, flors, joguines…).

© edebé

(21)

© edebé

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 7 7 7 7 7 7 7 7 7

(22)

Objectius

• Associar la grafia del nombre 7 amb la quantitat que representa.

• Exercitar el traçament del nombre 7.

Continguts

• El nombre 7: grafia i quantitat.

• Traç del nombre 7.

Activitats

• Enganxar set gomets a la mà d’un company/a. Traçar un nombre 7 a l’altra mà amb pintura de dits.

• Comptar els elements de cada grup. Encerclar el que en contingui set. Repassar el nombre 7.

Relacionar el conjunt de set elements amb el nombre 7. Completar la pauta.

• Dors de la fitxa: completar la pauta del nombre 7.

© edebé

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 7 7 7 7

(23)

© edebé

(24)

Objectius

• Introduir els traços combinats corbs i rectes.

Continguts

• Traços combinats corbs i rectes.

• Desenvolupament de la motricitat fina.

Activitats

• Modelar xurros de plastilina i enganxar-los sobre els traços iguals als de la fitxa, que el mestre/a haurà dibuixat en una cartolina. Repassar els traços amb el dit.

• Traçar els camins segons la direcció indicada. Repassar les línies puntejades a partir del punt d’inici.

• Dors de la fitxa: repassar els traços segons els punts d’inici i la direcció de les fletxes. Completar les dues últimes files seguint el traç iniciat.

© edebé

(25)

© edebé

L’hivern

(26)

Objectius

• Reconèixer canvis en la natura a l’hivern.

• Adquirir vocabulari relacionat amb l’hivern.

Continguts

• Temps atmosfèric: fred i neu o gebre, i canvis en els animals i les plantes.

• Vocabulari: fred, neu, gebre, esquirol, animals resguardats.

Activitats

• Observar i comentar els elements de la fitxa i de la làmina encunyada (U: 4 F: 11): arbres sense fulles, gebre a les fulles de les plantes i al terra, plantes sense flors, esquirol…

• Enganxar l’arbre i la planta sense flors (làmina encunyada U: 4 F: 11). Acolorir l’esquirol.

• Per grups, modelar amb plastilina un element de la fitxa (arbust sense flor, animal resguardat, arbre amb gebre…).

Activitat complementària

Realitzar la làmina 2 del TALLER DE PLÀSTICA, seguint les indicacions del mestre/a (pàg. 88 del Llibre Guia).

© edebé

(27)

© edebé

(28)

Objectius

• Narrar esdeveniments amb ordre i coherència:

seqüències temporals.

• Desenvolupar l’expressió oral.

Continguts

• Seqüències temporals: la narració d’un fet amb ordre i coherència.

• Desenvolupament de l’expressió oral.

Activitats

• Explicar les imatges dels retallables: un nen es vesteix amb roba d’hivern, es posa la gorra de llana, l’abric i els guants. Surt de casa i arriba al parc.

• Retallar i ordenar les vinyetes (retallables U: 4 F: 12). Narrar la història resultant.

• Explicar què passa quan s’arriba a l’escola: treure’s l’abric, posar-se la bata… Representar-ho. Repetir l’activitat amb altres situacions (què cal fer per a dutxar-se…). Representar-ho.

© edebé

(29)

© edebé

...

...

...

...

(30)

Objectius

• Identificar i discriminar sons.

• Acceptar les aportacions dels altres.

Continguts

• Discriminació tímbrica: els sons d’una tempesta (tro, gotes de pluja, pluja intensa, vent).

• Educació moral: participació activa i respecte pel torn de paraula.

Activitats

• Representar el so de la pluja des de les primeres gotes fins a un xàfec (amb els dits, arrugant paper...).

Imitar un tro amb la veu o amb un instrument musical (tambor, llauna de metall…).

• Escoltar els sons en el CD 1. Numerar cada imatge segons l’ordre en què s’ha escoltat. Acolorir el marc de la imatge del so que ha agradat més.

• Formar quatre grups. Cada grup reproduirà un so relacionat amb la tempesta mitjançant un material o instrument (paper de seda, cartrons, tambor…).

© edebé

Sons Tro (41) Pluja (42) Gotes (43) Vent (44)

41-44

(31)

© edebé

UN I DIVERSOS

(32)

Objectius

• Identificar i discriminar nocions de quantitat.

Continguts

• Identificació i discriminació de nocions de quantitat:

un i diversos.

Activitats

• Formar grups d’un o diversos nens i nenes segons el que indiqui el mestre/a.

• Pintar un prestatge de color vermell i l’altre de color verd. Dibuixar i pintar una gorra en el prestatge vermell i diverses gorres en el prestatge verd.

• Formar grups de quatre nens i nenes. El mestre/a dibuixarà un cercle a terra. Cada grup farà l’acció que indiqui el mestre/a: posar en el cercle diversos llapis, posar-hi una pilota…

© edebé

(33)

© edebé

(34)

Objectius

• Identificar i reconèixer el rombe.

• Identificar la forma romboïdal.

Continguts

• El rombe.

• Reconeixement de la forma romboïdal.

Activitats

• Caminar per sobre d’un rombe que el mestre/a haurà dibuixat a terra. Dibuixar un rombe a la pissarra i comprovar-ne la forma amb un rombe dibuixat pel mestre/a en una cartolina.

• Repassar amb una cera els rombes dels flocs de neu i acolorir-los.

• El mestre/a dibuixarà formes geomètriques en targetes i les introduirà en una bossa. Per torns, agafar una targeta. Si és un rombe, asseure’s dins del rombe dibuixat a terra; si no, quedar-se drets.

© edebé

(35)

© edebé

... 7 7 7 7

... i ...

... i ...

... i ...

(36)

Objectius

• Identificar i representar les quantitats incloses en un nombre.

• Practicar la descomposició numèrica.

Continguts

• Descomposició numèrica del nombre 7.

Activitats

• Formar un grup de set nens i nenes. Comptar-los segons un criteri del mestre/a (quants porten botes i quants porten sabates; quants, jersei, i quants, jaqueta...). Comprovar que el total sempre és set.

• Comptar les boles de cada color i escriure la quantitat amb el color i en el lloc corresponents.

Escriure la quantitat total de boles al final de cada fila.

• Dors de la fitxa: escriure la quantitat de caselles que hi ha de cada color i, després, el nombre total de caselles.

© edebé

... i ... ...

... i ... ...

(37)

© edebé

El temp∫ a l’hivern

(38)

Objectius

• Identificar peces d’abric i aliments propis de l’hivern.

• Reconèixer la importància d’abrigar-se quan fa fred.

Continguts

• L’hivern: peces d’abric i aliments.

• Educació per a la salut: cura d’un mateix.

Activitats

• Anomenar les peces que necessita el nen per sortir al carrer. Anomenar els aliments de les etiquetes.

• Enganxar les peces d’abric en el nen (làmina encunyada U: 4 F: 17). Dibuixar les fruites d’hivern en les capses.

• Manipular mandarines, llimones i taronges. Descriure’n el color, el tacte, l’aroma… Esprémer-les i tastar- ne el suc. Comentar si els agrada, quan acostumen a menjar-ne o beure’n el suc…

© edebé

(39)

© edebé

l ll

(40)

Objectius

• Identificar els cops de veu de les paraules.

• Reconèixer i associar el codi gràfic que representa el nombre de síl·labes d’una paraula (I, II).

Continguts

• Segmentació dels cops de veu de les paraules d’una i dues síl·labes.

• Associació dels cops de veu i el seu codi gràfic (I, II).

Activitats

• Repassar amb el dit els codis d’un i dos cops de veu que el mestre/a haurà escrit a la pissarra. Anomenar i picar de mans amb un o dos cops de veu els elements assenyalats pel mestre/a (goma, tres…).

Repassar amb el dit el codi corresponent després del mestre/a.

• Anomenar els elements. Acolorir els que tenen una síl·laba (peix, més, pa) i encerclar els que tenen dues síl·labes (rombe, gorra). Escriure a sota de cadascun el codi corresponent. Ratllar l’element que no tingui ni un ni dos cops de veu (llimona).

• Escoltar les paraules anomenades pel mestre/a (d’una o dues síl·labes). Fer els picaments de mans corresponents per a cada paraula.

© edebé

(41)

© edebé

SÈRIES

(42)

Objectius

• Desenvolupar el pensament lògic i les habilitats de seriació.

• Comprendre i solucionar sèries.

Continguts

• Sèrie lògica de tres elements amb dos atributs.

Activitats

• Enganxar sobre un eix horitzontal els gomets corresponents per a continuar una sèrie iniciada pel mestre/a (gomet blau gran - gomet groc gran - gomet blau petit).

• Completar les sèries segons el que correspongui en cada cas (adhesius U: 4 F: 19).

• El mestre/a elaborarà, amb boles de plastilina, una sèrie que contindrà un error. Detectar-lo i corregir la sèrie amb la bola de plastilina correcta.

© edebé

(43)

© edebé

...

...

...

+

= +

=

Suma

(44)

Objectius

• Iniciar-se en les operacions matemàtiques.

• Comprendre i solucionar sumes.

Continguts

• La suma vertical: comprensió i resolució.

Activitats

• Inventar sumes amb gomets: «Jo tinc cinc gomets i tu em dónes tres gomets»… Enganxar-los en un full representant la suma vertical. Escriure al costat la suma numèrica vertical.

• Dibuixar en el requadre inferior els ninots de neu que resulten de la suma. Escriure al costat la suma numèrica.

• Per torns, escriure a la pissarra les expressions numèriques de les sumes que el mestre/a proposarà en veu alta. Representar-les i escriure en un full les sumes numèriques en vertical. Resoldre els problemes de càlcul mental.

© edebé

Càlcul mental

• Tinc 2 llapis blaus i 5 de verds. Quants llapis tinc?

• Si menjo 4 galetes al matí i 2 a la tarda, quantes galetes menjo al dia?

(45)

© edebé

(46)

Objectius

• Adquirir el traç en forma de bucle.

Continguts

• Traç en forma de bucle cap amunt.

• Desenvolupament de la motricitat fina.

Activitats

• Repassar amb l’esborrador els bucles traçats pel mestre/a a la pissarra.

• Traçar el camí del bucle que va des de la capsa fins a l’àbac. Repassar els altres traços a partir del punt d’inici seguint la direcció indicada.

• Dors de la fitxa: repassar les línies puntejades seguint la direcció de la fletxa.

© edebé

(47)

© edebé

Em cord& i em descord& le∫ sabate∫

(48)

Objectius

• Iniciar-se en hàbits d’autonomia.

• Mostrar satisfacció en la superació de reptes i en l’assoliment d’autonomia.

Continguts

• Hàbit d’autonomia: cordar-se i descordar-se les sabates.

• Educació moral: satisfacció en la superació de reptes i en l’assoliment d’autonomia.

Activitats

• Per torns, amb l’ajut del mestre/a, cordar les sabates pròpies o les d’un company/a.

• Perforar els forats amb el punxó. Passar-hi un cordó o bri de llana, i simular que es corda la sabata. Dibuixar-se en el requadre amb les sabates cordades.

• Joc decoratiu. El mestre/a perforarà cartrons i hi passarà cintes de colors. Per torns, cordar una cinta de la mateixa manera que els cordons de les sabates. Penjar els cartrons per decorar la classe.

© edebé

(49)

© edebé

(50)

Objectius

• Familiaritzar-se amb obres d’art famoses.

• Conèixer la pintura com a forma d’art.

Continguts

• La nevada de Francisco de Goya.

• El paisatge en la pintura.

Activitats

• Per torns, comentar si s’ha vist la neu i com és (freda, pastosa, blanca…). Explicar les activitats que s’hi han fet (tocar-la, tirar boles de neu, esquiar…). Representar-les.

• Muntar el trencaclosques de l’obra (làmina encunyada U: 4 F: 23). Enganxar les peces segons el que correspongui.

• Dibuixar-se abrigat en un paisatge de neu. Exposar els dibuixos i explicar-los als companys i companyes de la classe.

Activitat complementària

Realitzar la làmina 3 del TALLER DE PLÀSTICA, seguint les indicacions del mestre/a (pàg. 88 del Llibre Guia).

© edebé

(51)

© edebé

(52)

Objectius

• Iniciar-se en el concepte de frase musical.

• Associar el llenguatge verbal i el llenguatge musical.

Continguts

• La frase musical: associació entre llenguatge verbal i llenguatge musical.

• Audició: «Duet de Papageno i Papagena», La flauta màgica, de W.A. Mozart.

Activitats

• Escoltar l’audició en el CD 1. Aixecar la mà quan sembli que parla un personatge o un altre.

• Acolorir els personatges. Assenyalar-los i dir-ne els noms.

• Calcar els personatges en un full. Pintar-los i retallar-los. Enganxar-se’n un a cada mà amb cinta adhesiva.

Escoltar l’audició i aixecar la mà corresponent al personatge que canti, o totes dues, si canten junts.

© edebé

Audició (pàg. 30 del Llibre Guia)

«Duet de Papageno i Papagena»,

La flauta màgica, de W.A. Mozart. 22

(53)

© edebé

Traç en bucle Relacion∫ entre element∫

L’esquelet L’hivern

Un i do∫ cop∫ de veu

(54)

Objectius

• Repassar els continguts de la unitat i valorar-ne el grau d’adquisició.

Continguts

• L’esquelet.

• L’hivern.

• Un i dos cops de veu.

• Relacions entre elements.

• Traç en bucle.

Activitats

• Repassar alguns dels continguts de la unitat. Dir com es diu el conjunt d’ossos. Anomenar una funció de l’esquelet. Recordar el temps atmosfèric propi de l’hivern: fred, neu o gebre… Escoltar algunes paraules amb una o dues síl·labes que anomena el mestre/a. Escriure el codi corresponent. Anomenar elements d’una col·lecció que anomeni el mestre/a (peces de roba, aliments…). Dibuixar a la pissarra traços en bucle.

• Repassar de color verd els marcs dels continguts de la unitat que l’alumne/a ha adquirit correctament i de color vermell els que no ha adquirit. Dibuixar en el requadre un objecte que tingui una síl·laba i un altre que tingui dues síl·labes.

• Conversar sobre la fitxa amb el mestre/a per tal de valorar el resultat dels aprenentatges.

© edebé

(55)

U: 4 F: 8

© edebé

RETALLABLES

(56)
(57)

U: 4 F: 12

RETALLABLES

© edebé

(58)

Referencias

Documento similar

The 'On-boarding of users to Substance, Product, Organisation and Referentials (SPOR) data services' document must be considered the reference guidance, as this document includes the

In medicinal products containing more than one manufactured item (e.g., contraceptive having different strengths and fixed dose combination as part of the same medicinal

Products Management Services (PMS) - Implementation of International Organization for Standardization (ISO) standards for the identification of medicinal products (IDMP) in

Products Management Services (PMS) - Implementation of International Organization for Standardization (ISO) standards for the identification of medicinal products (IDMP) in

This section provides guidance with examples on encoding medicinal product packaging information, together with the relationship between Pack Size, Package Item (container)

Package Item (Container) Type : Vial (100000073563) Quantity Operator: equal to (100000000049) Package Item (Container) Quantity : 1 Material : Glass type I (200000003204)

D) El equipamiento constitucional para la recepción de las Comisiones Reguladoras: a) La estructura de la administración nacional, b) La su- prema autoridad administrativa

b) El Tribunal Constitucional se encuadra dentro de una organiza- ción jurídico constitucional que asume la supremacía de los dere- chos fundamentales y que reconoce la separación