TRACTAMENT INFORMÀTIC DE LA INFORMACIÓ
UNITAT 9. IBASES DE DADES UNITAT 10 IMATGES I VÍDEO
UNITAT 11. APLICACIONS PER REALITZAR PRESENTACIONS UNITAT 12. INTEGRACIÓ ENTRE APLICACIONS
2.2 SEQÜENCIACIÓ I TEMPORALITZACIÓ
Aquest mòdul Formatiu es realitza durant el primer any acadèmic, amb un total de 230 hores, repartides en 7 hores setmanals.
1. En el primer trimestre:
UNITAT 1. ERGONOMIA I OPERAÒRIA DE TECLAT UNITAT 2. INFORMÀTICA BÀSICA
UNITAT 3. EL SISTEMA OPERATIU WINDOWS. UNITAT 4. TREBALL EN XARXES
UNITAT 6. EL PROCESSADOR DE TEXTOS I 2. En el segon trimestre:
UNITAT 7. EL PROCESSADOR DE TEXTOS II UNITAT 8. FULLS DE CALCUL
3. En el tercer trimestre:
UNITAT 9. IBASES DE DADES UNITAT 10. IMATGES I VÍDEO
UNITAT 11. APLICACIONS PER REALITZAR PRESENTACIONS UNITAT 12. INTEGRACIÓ ENTRE APLICACIONS
Rev. 1 Aprovat CCG : 06/09/2010
3. PROGRAMACIÓ D’AULA.SEQÜENCIACIÓ D’UNITATS
DIDÀCTIQUES.
Unitat didàctica nº Sessions previstesPeríode : Del 23 de setembre al 19 de juny Avaluació Sessions
efectives
0 1 Del 23 de setembre al 23 de setembre 1a
1 44 Del 26 de setembre al 16 desembre 1a
2 6 Del 29 de setembre al 10 d'octubre 1a
3 5 Del 13 d'octubre al 20 d'octubre 1a
4 5 Del 21 d'octubre al 3 de novembre 1a
5 5 Del 4 de novembre al 17 de novembre 1a
6 10 Del 17 de novembre a 16 de desembre 1a
1 44 Del 19 de desembre al 23 de març 2a
7
14 Del 19 de gener al 2 de febrer 2a
8 20 Del 2 de febrer al 23 de març 2a
1 32 Del 26 de mar al 19 de juny 3a
9 20 Del 26 de març al 8 de maig 3a
10 10 Del 9 de maig al 24 de maig 3a
11 10 Del 25 de maig al 12 de juny 3a
UNITAT DIDÀCTICA Nº 1 TÍTOL ERGONOMIA I OPERATORIA DE TECLATS Nº SESSIONS 120 BLOC
OBJECTIUS DIDÀCTICS
• Realitzar la mecanografia al tacte respectant els seus principis bàsics. • Distingir els elements d'un terminal informàtic.
• Conèixer les diferents àrees del teclat i les funcions de les tecles. • Adoptar una postura corporal correcta davant el teclat.
• Col·locar les mans de manera adequada sobre el teclat. • Distingir els elements ergonòmics per a l'escriptura al tacte. • Realitzar exercicis d'iniciació en el teclat.
• Escriure paraules amb totes les files del teclat. • Escriure frases amb totes les files del teclat.
• Escriure frases amb majúscules i diferents signes de puntuació. • Escriure textos amb velocitat progressiva.
• Localitzar i corregir errors.
• Corregir mals hàbits adquirits en l'escriptura.
CONTINGUTS
CONCEPTES PROCEDIMENTS
1. Principis bàsics de l'escriptura al tacte. 2. Composició d'un terminal informàtic. 3. Coneixement del teclat.
4. Postura corporal davant el teclat. 4.1. Ergonomia.
4.2. Posició de les mans sobre el teclat.
5. Desenvolupament de la destresa mecanogràfica. 5.1. Exercicis d'iniciació.
5.2. Escriptura de paraules. 5.3. Escriptura de frases. 5.4. Utilització de majúscules. 5.5. L'accent i la dièresi. 5.6. Altres signes de puntuació. 5.7. Escriptura de nombres.
5.8. Pràctiques d'1 i 5 minuts (velocitat controlada). 6. Correcció d'errors.
7. Exercicis especials per rectificar mals hàbits
• Identificació del teclat, és a dir, la posició de les lletres i altres símbols en el teclat sense necessitat de mirar.
• Col·locació correcta de les mans i dits sobre el teclat. • Adquisició d'una postura adequada davant del teclat.
• Utilització correcta dels dits en prémer les tecles, inclosos els polzes. • Realització dels exercicis sense mirar al teclat.
• Realització d'escrits en els quals els errors comesos no han de superar el 0,5 % de les pulsacions netes.
• Adquisició d'una velocitat de 150 pulsacions per minut amb un marge d'error d'1 per minut a la segona avaluació
• Adquisició d'una velocitat de 200 pulsacions per minut amb un marge d'error d'1 per minut.
ACTIVITATS CRITERIS D'AVALUACIÓ • Exercicis per l’aprenentatge del teclat amb un programa informàtic mantenint
la posició correcta dels dits i la postura adequada davant l'ordinador. • S'han distingit els elements d'un terminal informàtic i les seves funcions.
• S'han organitzat els elements i espais de treball i distingit els ergonòmics. • S'ha mantingut la posició corporal correcta.
• S'ha identificat la posició correcta dels dits en les files del teclat alfanumèric.
• S'han emprat coordinadament les línies del teclat alfanumèric i les tecles de signes i puntuació.
• S'ha utilitzat el mètode d'escriptura al tacte, respectant els seus principis bàsics i en paràgrafs de dificultat progressiva.
• S'ha utilitzat el mètode d'escriptura al tacte per realitzar textos en anglès. • S'ha controlat la velocitat (mínim de 200 p.p. m.) i la precisió (màxim una falta per minut) amb l'ajuda d'un programa informàtic.
• S'han corregit errors mecanogràfics i mals hàbits.
ACTITUDS OBSERVACIONS
• Interès per adoptar la postura correcta davant l’ordinador.
• Interès en la realització correcta dels exercicis proposats pel programa informàtic i per la professora.
• El comportament correcte i respectuós amb els altres membres de la classe, així com amb el professor.
UNITAT DIDÀCTICA Nº 2 TÍTOL INFORMÀTICA BÀSICA Nº SESSIONS 6 BLOC
OBJECTIUS DIDÀCTICS
Identificar la composició bàsica d'un sistema informàtic monousuari tipus PC. Conèixer la terminologia, capacitats i problemes de l'entorn informàtic.
Que l'alumne es familiaritzi amb els sistemes informàtics, hardware i software, capacitant-se per adaptar-se a qualsevol equip i programa que pugui trobar a una empresa.
CONTINGUTS
CONCEPTES PROCEDIMENTS
• Introducció a la informàtica. Evolució històrica. • L'ordenador:
• Concepte d'ordenador • Classificació dels ordenadors • Estructura bàsica d'un ordenador • Elements del hardware:
• La Unitat Central de Procés (CPU) • Dispositius d'emmagatzematge de dades • Perifèrics d'entrada de dades
• Perifèrics de sortida de dades • Elements del software.
• Com comprar un ordenador personal? • Xarxes informàtiques.
• Identificació dels components físics d'un ordinador. • Utilització de propaganda comercial per a l'explicació
• Anàlisi dels mínims operatius que necessita un sistema informàtic per a la utilització de les actuals aplicacions de gestió.
ACTIVITATS CRITERIS D'AVALUACIÓ
• Recerca a internet d'informació sobre l'evolució històrica de la informàtica. • Resolució d'exercicis individuals a partir de l'explicació teòrica dels
continguts.
• Obtenció d'informació a través d'Internet del hadware i software que existeixin en el mercat per analitzar la informació relativa als equips més rellevants utilitzats a les empreses.
• S'han identificat les parts físiques d’un ordinador, els seus perifèrics i els suports físics d’emmagatzematge i també les funcions assignades a cada un d’aquests.
• S'han diferenciat les funcions bàsiques de la memòria interna, el lèxic específic s’hi aplica, les seves prestacions i la seva capacitat.
• S'ha determinat el sistema físic d’emmagatzematge d’informació més adientent funció del volum d’informació, de seguretat i velocitat de recuperació de la informació. • S'han descrit les distintes parts d'un ordinador i les seves funcions.
• S'han diferenciat els diferents tipus de programes que existeixen i la utilitat de cada un d'ells.
ACTITUDS OBSERVACIONS
• S'avaluarà l'actitud personal i professional dins l'aula, el seu grau de superació, organització i companyerisme.
• S’afavorirà el treball en equip per tal que els alumnes mes avantajats ajudin en el procés d’aprenentatge a aquells que les resulti més dificultós.
UNITAT DIDÀCTICA Nº 3 TÍTOL EL SISTEMA OPERATIU WINDOWS Nº SESSIONS 5 BLOC
OBJECTIUS DIDÀCTICS
• Utilitzar els diferents components del sistema operatiu i a controlar a través d'ell tots els elements i programes instal.lats a l'ordinador. • Utilitzar el sistema de fitxers a través de l'explorador del Windows.
• Personalitzar el seu entorn de treball, modificant la configuració de la barra de tasques i el menú d'inici.
CONTINGUTS
CONCEPTES PROCEDIMENTS
• Característiques generals de windows XP. Obrir i tancar l’ordinador.
• Utilitats de l’escriptori, Visualització de menús i ordres, Finestres de l’escriptori, personalitzar escriptori.
• Administració d'arxius, Mi PC i Explorador de Windows
• Organització d’arxius i carpetes, localització d’arxius, personalitzar carpetes, creació de carpetes.
• Obtenir ajuda
• Descripció de l’escriptori. • Utilització de finestres.
• Tècniques bàsiques del “mouse.” • Utilització dels menús.
• Utilització de l’escriptori, iniciar i tancar programes des del menú Inici.Obrir Mi PC, explorar el contingut anant a les diferents carpetes i subcarpetes.Veure l’explorador de WindowsXP i les seves possibilitats d’ús. Determinar les funcions que realitzen tals com:
• Selecció d'arxius i carpetes.
• Visualització de diferents nivells de carpetes.
• Útilització d'arxius i carpetes (Moure, copiar, crear, propietats de carpeta, canvi de nom).Coneixement del menú Inici: L’ajuda de Windows, cercar arxius o carpetes, configuració, funcionament d’algun dels programes accessoris (calculadora, bloc de notes, paint, wordPad).
ACTIVITATS CRITERIS D'AVALUACIÓ
• Crear una estructura de directoris. Crear varis fitxers amb els programes d’accessoris, (wordPad, bloc de notes, paint, etc.) i guardar-los a l’estructura creada.
• Crear accés directe de programes que s’utilitzaran en classe.
• Realitzar exercicis de copia, moure, canvi de nom etc, amb l’explorador de windows i Mi PC.
• Realitzar exercicis d’eliminació i restauració d’arxius i carpetes.
• Realitzar exercicis de creació de documents cronològics al Bloc de notes, de dibuix al Paint, copiar informació des de la Calculadora, de text al Wordpad. • Utilització de tecles abreviades i de funció per a les aplicacions estudiades.
• Explicar els conceptes, estructura i característiques del sistema operatiu.
• Descriure i utilitzar les funcions d'utilitats del sistema operatiu monousuari, multiusuari, monotarea i multitarea.
ACTITUDS OBSERVACIONS
• S'avaluarà l'actitud personal i professional dins l'aula, el seu grau de superació, organització i companyerisme.
• S’afavorirà el treball en equip per tal que els alumnes mes avantajats ajudin en el procés d’aprenentatge a aquells que les resulti més dificultós.
UNITAT DIDÀCTICA Nº 4 TÍTOL TREBALL EN XARXES Nº SESSIONS 5 BLOC
OBJECTIUS DIDÀCTICS
• Diferenciar els tipus de xarxes i els seus components. • Diferenciar entre Intranet i Extranet.
• Configurar una connexió a Internet. • Navegar per Internet.
• Configurar la seguretat a la xarxa. • Utilitzar exploradors, cercadors
CONTINGUTS
CONCEPTES PROCEDIMENTS
1. Xarxes locals 1.1. Tipus de xarxes
1.2. Components d'una xarxa local 2. Intranet i Extranet
3. Internet
3.1. Què ofereix Internet?
3.2. Elements necessaris per a la connexió 3.3. Nom de domini
3.4. Configuració de la connexió a Internet 4. Seguretat a la xarxa
5. Exploradors, cercadors 5.1. Internet Explorer 5.2. *Mozilla Firefox
• Identificació dels diferents tipus de xarxes. • Identificació dels components d'una xarxa local. • Distinció dels protocols de comunicació. • Diferenciació entre Intranet i Extranet. • Configuració una connexió a Internet. • Navegacio per Internet.
• Configuració de la seguretat a la xarxa. • Utilittzació dels navegadors, cercadors
ACTIVITATS CRITERIS D'AVALUACIÓ
• Realització d’exercicis per a la realització de les activitats descrites a Procediments
• S'han diferenciat els tipus de xarxes i els seus components. • S'han distingit els tipus de protocols de comunicació. • S'han identificat les diferents topologies de xarxa. • S'ha diferenciat entre Intranet i Extranet.
• S'ha configurat una connexió a Internet. • S'ha navegat per Internet.
• S'ha configurat la seguretat a la xarxa. • S'han utilitzat exploradors, cercadors
ACTITUDS OBSERVACIONS
• S'avaluarà l'actitud personal i professional dins l'aula, el seu grau de superació, organització i companyerisme.
• S’afavorirà el treball en equip per tal que els alumnes mes avantajats ajudin en el procés d’aprenentatge a aquells que les resulti més dificultós.
UNITAT DIDÀCTICA Nº 5 TÍTOL GESTIÓ DEL CORREU I L'AGENDA ELECTRÒNICA Nº SESSIONS 5 BLOC
OBJECTIUS DIDÀCTICS
• Utilitzar el correu electrònic amb Gmail • Gestionar els contactes
• Configurar el calendari per ajustar-ho a les teves necessitats • Utilitzar el calendari per establir tasques i cites
• Programar reunions
• Realitzar la sincronització amb dispositius mòbils
CONTINGUTS
CONCEPTES PROCEDIMENTS
1. Correu electrònic
1.1. Correu electrònic amb *Gmail 2. Agenda electrònica
2.1. Contactes 2.2. Calendari
3. Sincronització amb dispositius mòbils
• Utilització del correu electrònic amb Gmail.
• Configuració de la seguretat, integritat i confidencialitat de les dades • Gestió dels contactes.
• Configuració i utilització del calendari. • Sincronització amb dispositius mòbils.
ACTIVITATS CRITERIS D'AVALUACIÓ
Creació d'una adreça de correu electrònic per cada alumne. Enviar i rebre missatges
Crear contactes i gestionar-los
Organitzar el calendari d'exàmens dels alumnes, etc
• S'ha utilitzat el correu electrònic amb Gmail.
• S´ha configurat la seguretat, integritat i confidencialitat de les dades • S'han gestionat els contactes.
• S'ha configurat i utilitzat el calendari. • S'ha sincronitzat amb dispositius mòbils.
ACTITUDS OBSERVACIONS
• S'avaluarà l'actitud personal i professional dins l'aula, el seu grau de superació, organització i companyerisme.
UNITAT DIDÀCTICA Nº 6 TÍTOL EL PROCESSADOR DE TEXTOS I Nº SESSIONS 10 BLOC
OBJECTIUS DIDÀCTICS
• Conèixer i dominar totes les possibilitats que ofereix el processador de textos. • Distingir i identificar cada una de les ordres, “comandos” i elements corresponents. • Aprendre a elaborar, preparar i crear documents amb pulcritud, habilitat i rapidesa.
• Utilitzar tots els coneixements que es van adquirint en cada un dels supòsits per a elaborar documents administratius i d'empresa. • Saber valorar la importància de l'ús dels processadors
• Utilitzar amb habilitat i rapidesa el processador de text WRITE
CONTINGUTS
CONCEPTES PROCEDIMENTS
• Estructura i funcions del processador de text WRITE • La pantalla de treball.
• Format del document i de la pàgina.
• Inserció de dades i gràfics en els documents. • Eines del OpenOffice.org Writer
• Impressió de documents.
• Determinar, visualitzar, i treballar els diferents elements que composen la pantalla de treball del processador de text i el menú de configuració permanent quant a marges, justificació, estils de lletra, formats de dades etc.
• Treballar les operacions que es poden realitzar amb els blocs de text com copiar, moure, canviar, atributs, etc.
• Treballar amb les diferents opcions de columnes i realitzar disseny de taules i les seves possibilitats.
• Treballar la inserció de gràfics en un document i les eines del Writer
• Visualització prèvia a la impressió d'un document. Configurar la pàgina per aconseguir la presentació correcta.
• Realitzar, des de la pantalla de control, diversos canvis, d’acord amb les possibilitats que permet el programa (Afegir encapçalaments, data, etc.).
ACTIVITATS CRITERIS D'AVALUACIÓ
• Realització d’exercicis on l’alumne hagi de modificar el format, justificació, estils de lletra, numeració de paràgrafs i vinyetes, etc.
• Realització d’exercicis utilitzant quadres de text, FontWork, dibuixos, etc. • Realització d’exercicis de disseny de taules i diferents tipus d’impresos. • Realització d’exercicis d'escriptura amb columnes i estil periodístic. • Realització d’exercicis utilitzant la tabulació.
• Realització d’exercicis de configuració de l’aspecte d’una pàgina: Creació d’encapçalaments i peus de pàgina; numeració del document, inserció de notes al peu de pàgina.
• Utilització en els exercicis de eines com autocorrecció, revisió ortogràfica, sinònims, protecció de documents, barres d’eines personalitzades, etc.
• Visualitzar un document abans de la impressió. Realitzar canvis per millorar el document: inserir salts de pàgina, mantenir juntes línies d’un paràgraf, mostrar paràgrafs junts.
• D’acord amb les possibilitats de la impressora del centre, imprimir documents, determinant les diferents opcions que presenta el programa.
• Distingir, identificar i explicar la funció de les aplicacions del processador de textos.
• Crear, amb un processador de textos, documents que incloguin textos i dades numèriques, observant els aspectes de disseny i d’estil.
• Utilitzar el processador de textos, utilitzar funcions, procediments i utilitats elementals per a l'edició, recuperació, modificació, de fitxers de text.
ACTITUDS OBSERVACIONS
• Es valorarà, sempre i en tot moment, la seva actitud personal i professional dins l'aula, el seu grau de superació, organització, companyerisme, iniciativa, autonomia, així com la bona cura del material de l'aula.
• Ser conscients de que una bona estructuració d'un document, utilitzant al màxim els comandaments, ajuda a una bona lectura i a una prèvia actitud positiva de la/es persona/es que ho han de llegir.
• S’afavorirà el treball en equip per tal que els alumnes mes avantajats ajudin en el procés d’aprenentatge a aquells que les resulti més dificultós.
UNITAT DIDÀCTICA Nº 7 TÍTOL EL PROCESSADOR DE TEXTOS II Nº SESSIONS 14 BLOC
OBJECTIUS DIDÀCTICS
• Conèixer i dominar totes les possibilitats que ofereix el processador de textos. • Distingir i identificar cada una de les órdres, “comandos” i elements corresponents. • Aprendrer a elaborar, preparar i crear documents amb pulcritud, habilitat i rapidesa.
• Utilitzar tots els coneixements que es van adquirint en cada un dels suposits per a elaborar documents administratius i d'empresa. • Saber valorar la importància de l'ús dels processadors
• Utilitzar amb habilitat i rapidesa el processador de text WRITE
CONTINGUTS
CONCEPTES PROCEDIMENTS
• Estructura i funcions del processador de text WRITE • La pantalla de treball.
• Format del document i de la pàgina.
• Inserció de dades i gràfics en els documents. • Eines del OpenOffice.org Writer
• Impressió de documents.
• Determinar, visualitzar, i treballar els diferents elements que composen la pantalla de treball del processador de text i el menú de configuració permanent quant a marges, justificació, estils de lletra, formats de dades etc.
• Treballar les operacions que es poden realitzar amb els blocs de text com copiar, moure, canviar, atributs, etc.
• Treballar amb les diferents opcions de columnes i realitzar disseny de taules i les seves possibilitats.
• Treballar la inserció de gràfics en un document i les eines del Writer
• Visualització prèvia a la impressió d'un document. Configurar la pàgina per aconseguir la presentació correcta.
• Realitzar, des de la pantalla de control, diversos canvis, d’acord amb les possibilitats que permet el programa (Afegir encapçalaments, data, etc.).
ACTIVITATS CRITERIS D'AVALUACIÓ
• Realització d’exercicis on l’alumne hagi de modificar el format, justificació, estils de lletra, numeració de paràgrafs i vinyetes, etc.
• Realització d’exercicis utilitzant quadres de text, FontWork, dibuixos, etc. • Realització d’exercicis de disseny de taules i diferents tipus d’impresos. • Realització d’exercicis d'escriptura amb columnes i estil periodístic. • Realització d’exercicis utilitzant la tabulació.
• Realització d’exercicis de configuració de l’aspecte d’una pàgina: Creació d’encapçalaments i peus de pàgina; numeració del document, inserció de notes al peu de pàgina.
• Utilització en els exercicis de eines com autocorrecció, revisió ortogràfica, sinònims, protecció de documents, barres d’eines personalitzades, etc.
• Visualitzar un document abans de la impressió. Realitzar canvis per millorar el document: inserir salts de pàgina, mantenir juntes línies d’un paràgraf, mostrar paràgrafs junts.
• D’acord amb les possibilitats de la impressora del centre, imprimir documents, determinant les diferents opcions que presenta el programa.
• Distingir, identificar i explicar la funció de les aplicacions del processador de textos.
• Crear, amb un processador de textos, documents que incloguin textos i dades numèriques, observant els aspectes de disseny i d’estil.
• Utilitzar el processador de textos, utilitzar funcions, procediments i utilitats elementals per a l'edició, recuperació, modificació, de fitxers de text.
ACTITUDS OBSERVACIONS
• Es valorarà, sempre i en tot moment, la seva actitud personal i professional dins l'aula, el seu grau de superació, organització, companyerisme, iniciativa, autonomia, així com la bona cura del material de l'aula.
• Ser conscients de que una bona estructuració d'un document, utilitzant al màxim els comandaments, ajuda a una bona lectura i a una prèvia actitud positiva de la/es persona/es que ho han de llegir.
• S’afavorirà el treball en equip per tal que els alumnes mes avantajats ajudin en el procés d’aprenentatge a aquells que les resulti més dificultós.
UNITAT DIDÀCTICA Nº 8 TÍTOL FULLS DE CÀLCUL Nº SESSIONS 20 BLOC
OBJECTIUS DIDÀCTICS
• Coneixer i dominar les possibilitats administratives i financeres que ofereix el full de càlcul.
• Coneixer totes les órdres i comandaments pròpis de l'aplicació per a elaborar documents de gestió administrativa.
• Saber utilitzar les possibilitats de l'aplicació per a poder interpretar a través de funcions gràfiques de les dades empresarials. • Utilitzar tots i cada un dels elements de l'aplicació per a la vida diària i, en concret, per a resoldre dubtes lògico-numèriques. • Utilitzar amb habilitat i rapidesa el full de càlcul CALC.
CONTINGUTS
CONCEPTES PROCEDIMENTS
• Concepte i estructura d'un full de càlcul.
• Característiques, usos i funcions d'un full de càlcul. • Aplicacions dels fulls de càlcul.
• Format del full de càlcul. • Càlculs i utilització de fórmules. • Treball amb varis fulls de càlcul. • Representació gràfica de fulls de càlcul. • Gravació d'arxius.
• Impressió de fulls de càlcul.
• Definició i anàlisis de les feines administratives en les que es poden utilitzar els full de càlcul.
• Establiment de les seqüències de treball que requereixen els full de càlcul: • Disseny de la disposició
• Preparació de les dades • Introducció de dades
• Identificació de les operacions d’edició. • Resolució d'exercicis de creació de fórmules. • Definir els operands matemàtics.
• Aplicació de l'ordre d'operacions i l'ús del parèntesi. • Utilització de direccions relatives i asolutes de cel.les.
• Realització de diferents tipus de full de càlcul utilitzant algunes funcions que permet el programa. Establiment simultani en pantalla de la seqüència de treball amb varis fulls. Creació de varis tipus de gràfics.
ACTIVITATS CRITERIS D'AVALUACIÓ
• Exercicis d’introducció de text, números i dates.
• Exercicis per a inserir i eliminar columnes i files, canviar l’amplada de la columna i l’altura de la fila.
• Exercicis per a copiar, moure o esborrar un rang.
• Exercicis d’assignar diferents tipus de formats a les cel·les. Copiar formats • Exercicis per a millorar l’aspecte dels fulls de càlcul: alinear el contingut de la
cel·la, canviar el tipus de lletra, modificar la mida, emmarcar un o varis rangs. • Realització d’exercicis d’introducció de fórmules per realitzar diferents tipus
de càlculs.
• Realització d’exercicis utilitzant diferents funcions que permet el programa • Exercicis de donar noms a les cel·les i rètols.